Dlaczego tak lubimy słodki smak i przepis na pyszne ciasto, które możemy upiec z tego powodu.

Wpis z dnia 26.11.2022
Autor Małgorzata Wasiak

...

Dlaczego tak lubimy słodki smak i przepis na pyszne ciasto, które możemy upiec z tego powodu.

Słabość do słodyczy wynikająca ze słabości do słodkiego smaku to nasza cecha wrodzona.

Okazuje się bowiem, że umiejętność rozpoznawania słodkiego smaku jest jedną z pierwszych jakie pojawiają się w naszym życiu.

 

Słodkie mleko, którym jesteśmy karmieni zaraz po urodzeniu to w zasadzie nasze pierwsze smakowe doświadczenie w życiu i kojarzy nam się z bezpieczeństwem i spokojem.

 

I z tego właśnie powodu, że słodki smak daje nam ukojenie sięgamy po niego w stresie gdy szukamy spokoju i uspokojenia emocji.

 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że smak słodyczy pobudza w naszym mózgu ośrodek przyjemności i to już w momencie kiedy nasze kubki smakowe zostaną wystawione na obecność słodkiego smaku – cukier nie musi dotrzeć do żołądka i ulec strawieniu aby zostały pobudzone receptory, które odbierając bodziec słodkiego smaku przesyłają ten sygnał dalej do tych obszarów mózgu, które wydzielają endorfiny będące endogennymi (wytwarzanymi w organizmie) opioidami.

 

Endorfiny łączą się z receptorami opioidowymi, których pobudzenie daje stany euforyczne i może powodować zmniejszenie bólu, zwiększenie uczucie przyjemności i poprawę nastroju.

 

Rozpoznawanie słodkiego smaku to również nasz sposób na przetrwanie ponieważ informuje nasz mózg, że to co jemy nie jest dla nas toksyczne i niebezpieczne - toksyczne i trujące substancje są najczęściej gorzkie.

 

Słodki smak wydaje nam się również pożądany ponieważ słodkie mleko matki zapewniało nam wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki i nadal mamy w sobie ten mechanizm, że słodkie wydaje nam się być odżywcze i konieczne do przetrwania.

 

Czy zatem jesteśmy w stanie zrezygnować ze słodkiego smaku?

 

Myślę, że jest to możliwe bo ludzkie ciało nie ma żadnych granic.

 

Ale ze względu na powyższe argumenty często sprawia nam to problem i chyba trzeba się zastanowić czy jest to konieczne aby całkowicie ze słodyczy zrezygnować.

 

Najczęstszą (nie mówię, że jedyną ale pracuję w gabinecie z klientami już niemal 10 lat i wyciągam z tego wnioski) przyczyną eliminowania cukru i słodyczy jest chęć redukcji wagi.

 

Z tym, że nie tyjemy z powodu nadmiaru cukru w diecie ale z powodu nadmiaru kalorii. Bez względu na to czy pochodzą z cukru czy z tłuszczu (a warto wiedzieć, że 1 g tłuszczu dostarcza ponad dwa razy więcej kalorii niż 1 g węglowodanów) jeżeli jemy za dużo w stosunku do naszego wydatku energetycznego to zawsze będziemy przybierać na wadze.

 

Dlatego pracując z Klientami próbuję Was przekonać, że umiarkowane spożycie słodyczy nie jest sprawą zagrażającą naszemu życiu czy zdrowiu. Trudno również znaleźć potwierdzenie w badaniach naukowych, że cukier uzależnia z taką samą mocą jak narkotyki niemniej jednak oparcie swojej diety głównie na cukrach prostych może wywoływać zaburzenia w uczuciu głodu i sytości i doprowadzać nas do przekonania, że jesteśmy uzależnieni od cukru ponieważ cały czas mamy na niego ochotę.

 

Często okazuje się, że zbilansowanie diety, włączenie pełnowartościowych składników, wyregulowanie pór posiłków zmniejsza naszą chęć na słodycze i pomaga kontrolować ich ilość a przygotowany w domu deser może być miłym akcentem dającym nam przyjemność bez wyrzutów sumienia.

Zamiast więc sięgać po wysokoprzetworzone produkty, których spożywanie może być przyczyną przejadania się (często z powodu dodatków dużej ilości poprawiającego smakowitość tłuszczu czy substancji wzmacniających smak) proponuję Wam upiec pyszne domowe ciasto, które dzięki dodatkowi kakao, jabłek czy orzechów poza walorami smakowymi dostarczy nam również cennych składników odżywczych.

 

Jabłkowe ciasto z orzechami

 • 5 dużych jabłek
 • dowolne bakalie - np. 1/2 szklanki orzechów włoskich i trzy łyżki rodzynek lub żurawiny
 • opakowanie cynamonu
 • ¾ szklanki cukru
 • 2 szklanki mąki
 • łyżeczka proszku
 • łyżeczka sody
 • 3 łyżki kakao
 • 3 jajka
 • ½ szklanki mleka
 • ½ szklanki oleju

Jabłka obrać i pokroić w średniej wielkości kostkę. Jabłka włożyć do miski a następnie wkładać do niej pozostałe składniki w takiej kolejności jaka jest na liście składników. Odstawić na ok. 30 minut. Po tym czasie wymieszać tylko do połączenia składników, wylać na dużą blaszkę posmarowaną masłem i wysypaną bułką tartą. Piec w temperaturze 180⁰C ok. 45 minut.

 

 

A jeżeli szukasz inspiracji na pyszne, domowe desery zapraszam do zakupu mojego ebooka Desery na każdą okazję

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera i dowiaduj się na bieżąco o aktualnych okazjach.

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny. Dowiedz się więcej o cookies.

Zamknij