Gdy nie mam czasu na trening i sport?

Wpis z dnia 16.07.2023
Autor Małgorzata Wasiak

Ruch dla zdrowia ciała i umysłu

Gdy nie mam czasu na trening i sport?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna nie jest najważniejszym elementem wspierającym odchudzanie bo w tym najbardziej pomocna jest dieta i odpowiedni deficyt kaloryczny.

 

Ale jeżeli chodzi o wspieranie zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego to już zupełnie inna historia.

 

Ruch tak jak już kilkukrotnie Wam wspominałam jest najważniejszym fundamentem sprawnego życia.

 

W gabinecie Klienci często skarżą się na to, że nie mają czasu na to aby regularnie ćwiczyć więc szaleję z radości kiedy mogę pokazać zaskakujące dla wielu osób wyniki badań wskazujących na to, że naprawdę wystarczy kilka minut dziennie ale codziennie aby wspierać zdrowie.

 

John Mitchell z University College of London podkreślił, że badanie jego zespołu "unaocznia, jak nawet drobne różnice w codziennej aktywności ludzi, trwające poniżej 10 minut, są powiązane z całkiem realną zmianą zdolności poznawczych naszego mózgu".

 

Okazało się, że osoby, które poświęcały na umiarkowane lub intensywne aktywności nawet bardzo małe ilości czasu - od 6 do 9 minut dziennie - odnotowały wyraźnie wyższe wyniki w sprawności umysłowej niż osoby, które czas ten spędzały w trybie siedzącym, przeznaczały go na sen albo na lekkie aktywności.

 

https://tvn24.pl/.../zdrowie-jaki-rodzaj-aktywnosci...

 

Umiarkowana aktywność to dynamiczny chód, jazda na rowerze, szybki taniec czy lekkie prace w ogrodzie, takie jak grabienie liści oraz mój ukochany Slow Jogging.

 

Z kolei badanie opublikowane w 2014 roku w Journal of the American College of Cardiology wykazało, że nawet 5-10 minut dziennie biegu o niskiej intensywności (czyli znowu mój ukochany Slow Joggingu) wystarczy, aby przedłużyć życie o kilka lat, w porównaniu z całkowitym brakiem biegania.

 

https://www.health.harvard.edu/.../running-health-even...

 

Warto również chodzić ponieważ okazuje się, że u osób po 60 roku życia pokonywanie 6000-9000 kroków dziennie przynosi 40-50% redukcję ryzyka chorób sercowo-naczyniowych w stosunku do osób chodzących 2000 kroków dziennie. Aby osiągnąć ok. 6000 kroków dziennie należy zafundować sobie spacer ok. 3 km.

 

https://www.ahajournals.org/.../CIRCULATIONAHA.122.061288...

 

A jeżeli brakuje nam czasu nawet na tak krótkie aktywności to okazuje się, że nawet Dwuminutowe impulsy intensywnej aktywności fizycznej wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem zgonu i chorób sercowo-naczyniowych – wynika z dwóch badań, o których informuje „European Heart Journal” (EHJ).

 

https://zdrowie.dziennik.pl/.../8581872,energiczna...

 

Naprawdę okazuje się, że niewiele trzeba aby zachować zdrowie ale najważniejsza jest konsekwencja i systematyczność.

 

 

Życzę Wam dobrego i pełnego zdrowia i witalności dnia.

 

A jeżeli chcesz bliżej poznać technikę Slow Joggingu czyli witalnego truchtu z uśmiechem na twarzy zapraszam na treningi indywidualne na którym pokażę Ci elementy podstawowej tego japońskiego sposobu na długowieczność.

 

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera i dowiaduj się na bieżąco o aktualnych okazjach.

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny. Dowiedz się więcej o cookies.

Zamknij