Dlaczego picie wody jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Wpis z dnia 23.03.2023
Autor

Lista skutków nieodpowiedniego nawodnienia jest długa, niektóre mogą być dla nas zaskakujące i nie zawsze wiążemy je z tym, że za mało pijemy. Rzuć na nią okiem i sprawdź czy Twoje ciało nie manifestuje tego, że pijesz za mało.

Dlaczego picie wody jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Lista skutków nieodpowiedniego nawodnienia jest bardzo długa i niektóre mogą być dla nas zaskakujące i nie zawsze wiążemy je z tym, że za mało pijemy.

 

Rzuć na nią okiem i sprawdź czy Twoje ciało nie manifestuje tego, że pijesz za mało.

 

  • Bolące stawy. Składają się one w 80% z wody i jej brak przekłada się na ich stan i kondycję.

 

  • Przedłużające się choroby i infekcje. Brak wody to niewystarczjące oczyszczanie organizmu z toksyn czy chorobotwórczych bakterii i wirusów.

 

  • Osłabienie i zmęczenie. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, który jest odpowiedzialny za dostarczanie każdej naszej komórce wszystkich składników odżywczych. Jeżeli składniki te nie docierają w odpowiednich ilościach i w odpowiednim czasie co może mieć miejsce gdy nie jesteśmy odpowiednio nawodnieni to może do chodzić do zmęczenia i osłabienia.

 

  • Częste uczucie głodu. Bardzo często mylimy głód z pragnieniem. Jeżeli zatem bardzo często odczuwasz chęć żeby coś zjeść lub burczy Ci w brzuchu to – oczywiście pod warunkiem, że nie wynika to z głodzenia się – to zanim sięgniesz po kanapkę napij się wody. Zbyt mała ilość wypijanej wody może przekładać się na wzrost wagi jeżeli zamiast po kubek z wodą sięgamy po batonik.

 

  • Problemy trawienne - zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia. Woda nawilża cały układ pokarmowy i sprawia, że działa on prawidłowo.

 

  • Wysuszona cera – organizm w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby odpowiedniego nawodnienia najbardziej strategicznych dla nas organów, które zapewniają nam przeżycie: serce, mózg, płuca, wątroba i tam kieruje wszelkie zapasy wody omijając te, które są oczywiście ważne ale przez jakiś czas mogą być w „gorszej” kondycji jak np. skóra, włosy, paznokcie.

 

  • Chroniczne bóle głowy. Ból głowy no jeden z najbardziej odczuwalnych symptomów odwodnienia. Jeżeli często odczuwasz bóle głowy a pijesz za mało spróbuj zadbać o ten element a jest duża szansa, że będzie możliwe zmniejszenie ilości tabletek przeciwbólowych.

 

  • Częste infekcje. Brak odpowiedniego nawilżenia błon śluzowych, które są pierwszą barierą i ochroną przed wirusami i bakteriami to większe ryzyko częstych infekcji.

 

  • Nieświeży oddech. Zbyt mała ilość wody to nieodpowiednia kondycja śliny co może przekładać się na zwiększenie zjawiska halitozy czyli przykrego zapachu z ust.

 

  • Wysuszone spojówki. Oczy są suche, przekrwione, zmęczone a jednocześnie nieodpowiednio zabezpieczone ponieważ może dochodzić do zaburzeń w łzawieniu, które jest naturalnym mechanizmem pozbywania się z oka intruzów – patogenów czy ciał obcych.

 

Przyjrzyjcie się sobie i przyjrzyjcie się tej liście.

 

Być może zmiany w ilości wypijanej wody będą odpowiedzią na Wasze problemy zdrowotne.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i dowiaduj się na bieżąco o aktualnych okazjach.

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny. Dowiedz się więcej o cookies.

Zamknij