Strefa Light - poradnia dietetyczna. Pomożemy Ci osiągnąć prawidłową wagę. Dietetyk Ozorków, dietetyk Chojna, dietetyk Gorzów.

Przepisy

Stewia

Strefa Light - separator

Artykuły 2015-01-22

Czy stewia może zastąpić nam cukier?

Stewia staje się coraz częściej alternatywą dla cukru. I to nie tylko ze względu na to, że jej liście są 35 razy słodsze od cukru buraczanego i przy tym prawie nie mają kalorii ale również dlatego, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności po licznych badaniach jej właściwości stwierdził, że jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia.

Zawarte w stewii glikozydy wykazują działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.

Nie obciążają procesów trawiennych w żołądku i jelitach ponieważ są odporne na fermentację.

Ze względu na to, że do temperatury 190 stopni nie zachodzą w niej zmiany chemiczne może być wykorzystywana do wypieków przygotowywanych do tej właśnie temperatury.

Stewia staje się coraz bardziej powszechna i coraz częściej można znaleźć ją na sklepowych półkach ale w wyborze odpowiedniego produktu należy kierować się składem z etykiety. Takie same produkty stewiowe mogą zawierać różne dodatki a prawdziwy fluid stewiowy powinien zawierać tylko glicerol roślinny, wodę i glikozydy stewiowe

Aby przygotować domowy syrop, którym może słodzić napoje i desery, którym możemy zakonserwować marmolady, kompoty, soki, keczupy i wiele innych domowych wyrobów możemy skorzystać ze świeżej lub suszonej stewii. Można ją z powodzeniem hodować w domu lub ogródku w nasłonecznionym miejscu.

Samodzielne przygotowanie takiego syropu jest proste. Potrzebujemy 5 czubatych liści suszonej lub świeżej stewii i pół litra wody. Stewię wrzucamy do garnka, zalewamy wodą mieszamy i podgrzewamy do zagotowania. Później bez pokrywki, na wolnym ogniu gotujemy aż woda częściowo odparuje. Należy pamiętać o tym aby od czasu do czasu zamieszać naszą esencję. 

Po tym czasie zdjąć garnek z ognia, odcedzić przez gęste sitko, wiać do szczelnie zakręcanej butelki lub słoika. Po schłodzeniu możemy do 7 dni przechowywać ją w lodówce.

Jeżeli szukasz dietetyka w Chojnie, Ozorkowie lub Gorzowie skontaktuj się z nami.

 

zdrowie, dieta, choroby, dietetyk Ozorków, dietetyk Chojna, dietetyk Gorzów

Najbardziej polecane

Strefa Light - separator
Chrońmy zdrowie dzięki kolorom

Chrońmy zdrowie dzięki kolorom

Strefa Light - separator

05.01.2015

czytaj więcej
Dziennik spożycia żywności

Dziennik spożycia żywności

Strefa Light - separator

07.07.2016

czytaj więcej
Brownie z fasoli

Brownie z fasoli

Strefa Light - separator

06.11.2020

czytaj więcej
Otyłość a nowotwory

Otyłość a nowotwory

Strefa Light - separator

23.11.2017

czytaj więcej

Zachęcamy do lektury naszych artykułów, w których znajdziecie ciekawe informacje na temat odżywiania, wpływu tego co jemy na nasze samopoczucie i nie tylko. Zapraszamy!!!

DOŁĄCZ DO NAS

Love it Join Us

Pobierz i prześlij dalej

Dziękujemy

Kontakt Ozorków

Plac Jana Pawła II 1/1

Poniedziałek 10.00-20.00
Środa 10.00-20.00
Piątek 10.00-20.00